Hranice medzi pracovným a voľným časom sú v našej krajine oslabené a homeoffice alebo práca z domu v čase pandémie tomu ešte viac dopomohli. V kombinácii s uctievaním zaneprázdnenosti ako dôkazu pracovitosti sme sa dostali do kolotoča, ktorý sa neustále zrýchľuje.
Nadriadení, kolegovia, podriadení alebo študenti môžu mať pocit, že nám posielajú „iba“ jeden e-mail a nie je až tak časovo náročné naňho zareagovať, aj keď je víkend. Alebo nám chcú „iba“ zavolať a overiť si, či sme si prečítali najnovšie informácie, aj keď je pol ôsmej večer. Potrebujú iba malú službu. A netušia, koľko ďalších ľudí od nás tiež potrebuje zopár podobných maličkostí. Často pritom nejde o súrne záležitosti, ale v kultúre rýchleho uspokojovania je nemysliteľné, aby sme si nechávali súkromný čas sami pre seba, pretože spoločnosti chýba trpezlivosť a rešpekt voči hraniciam iných ľudí.
Dôsledky neslobody
Okrem spánku, ktorý je najdôležitejším intervalom oddychu a regenerácie, naše telá a mysle potrebujú aj striedanie pracovného nasadenia a relaxu počas dňa. Fenoménom dnešnej doby je pohotovostný režim pre každého, kto má mobilný telefón a prístup k internetu. Nadriadení nám neváhajú napísať o desiatej večer, hoci príchod e-mailu sa dá načasovať tak, aby prišiel počas pracovnej doby, napríklad o ôsmej ráno. Kolegovia nás prosia o rady v čase večere a klienti si zvykajú na nonstop služby. A vôbec nemusíte byť kardiochirurg alebo hasič.
Keď človek neodpovie okamžite, je pokladaný za nespoľahlivého alebo lenivého. A tak neustále zaťažujeme časť autonómneho nervového systému, ktorá je určená na udržiavanie bdelosti a ostražitosti a je úzko prepojená s prežívaním stresu. Nezáleží na tom, či máte v práci dobré alebo podpriemerné vzťahy. So šéfom, s kolektívom a so zákazníkmi môžete vychádzať skvelo, ale ak vás môžu kontaktovať naozaj kedykoľvek, vaša myseľ o tom vie, a na podprahovej úrovni to očakáva. Možno sa vám darí uvoľniť sa a vypínate si telefón, nekontrolujete pracovné e-maily. Keď však potom nájdete SMS o štyroch zmeškaných hovoroch, alebo po víkende e-mail zo soboty s predmetom „súrne“, stres sa vráti s ešte väčšou intenzitou. Niekedy ho sprevádza aj úzkosť a/alebo výčitky. Výsledkom neustáleho napätia a stresu sú rôzne psychosomatické ochorenia a negatívne emocionálne naladenie v súvislosti s prácou.
Dánske riešenie
Podľa Meika Wikinga, riaditeľa Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani, Dáni pracujú iba počas pracovného času a ak niekto pracuje cez víkend, pokladajú to za nezvyčajný jav. Voľnému času a vlastnému súkromiu prikladajú väčšiu váhu ako obyvatelia iných krajín. Pracujú približne 37 hodín týždenne a mimo pracovnej doby neodpovedajú na e-maily, odmietajú online stretnutia a nekomunikujú s manažérmi. Aj vďaka tomuto striktnému deleniu práce a odpočinku patria medzi najšťastnejších ľudí na svete.
V Nemecku zase firma Volkswagen zablokovala vo firemných telefónoch možnosť prijímať e-maily pol hodinu po skončení pracovnej doby a vo Švédsku skúšajú niektoré firmy šesťhodinový pracovný čas. Zistili totiž, že oddýchnutí ľudia sú kreatívnejší a prácu vykonávajú efektívnejšie. Na začiatok stačí naplno si uvedomiť, že práca nebude nikdy hotová celá a vždy sa nájdu možnosti, ako niečo vylepšiť. Bez pravidelných páuz však ľudský mozog funguje v núdzovom režime.